Mobilní odkud a kam

Kde jinde by mohli vzniknout prapředci současných mobilních domů, než za velkou louží, v Americe? Asi nikde. Nikde jinde totiž nedošlo k takovým přesunům pracovní síly na velké vzdálenosti, jako právě tam. V první polovině minulého století, došlo k plynulému využívání míst v USA, která byla dispozičně vhodná, pro stavbu průmyslových podniků a dosud na nich hospodařilo jen omezené množství obyvatel. Tyto podniky lákaly obyvatele USA na práci. A lákaly tak úspěšně, že se na tyto místa vydala daleko větší spousta obyvatelstva, než byla dostupná ubytovací kapacita. Tito lidé museli někde bydlet, a bydlení museli vyřešit velice rychle. Jinak by z práce nebylo nic.

Retro klasika

Vznikly velké obytné přívěsy. Ty však neposkytovaly dostatečný komfort, takže se neustále protahovaly do délky. A už byl na světě první velký karavan, který se pohodlím přibližoval běžnému domu. Dnes se po jejich vzoru vyrábějí retro typy přívěsů, které můžeme občas vidět i u nás. Mají všechno zaoblené, vypadají jako přerostlá klobása.

Od těchto domů už nebylo daleko k modelům, které jsou již velice podobné těm současným mobilním domům. Rozměry se ustálili na zhruba deseti metrech na tři a půl. Vnitřní dispozice se časem téměř nemění.

Co se ale v oblasti mobilních domů změnilo a to podstatně, jsou použité materiály na jejich stavbu. V souvislosti s tím, se z nich staly domy, které jsou svými vlastnostmi plně srovnatelné s klasickými domy. Mobiheimy mají dostatečnou izolaci, kvalitní izolační okna i dveře. O teplo se stará moderní vytápění, často přímo v podlaze. Totéž se týká teplovodního rozvodu, který je zásobován, moderním, úspornými kotli, nebo bojlery.

Interiér

Budoucnost mobilních domů je určitě zajímavá a mnozí předvídají jejich bouřlivý rozvoj. Novinkou v segmentu mobilních domů se stala takzvané modulové domy, kdy celková stavba je tvořena ze dvou i více modulů, které jsou na sebe vzájemně napojeny. Dům je dokonce vyprojektovaný tak, že může být použit jako rostoucí dům. Mladá dvojice si koupí základní modul. Později, když přijde rodina si dokoupí další část. Prohlédnout si můžete mobilheimy v Praze, ale i v Brně a Hradci Králové.