Mobilní odkud a kam

Kde jinde by mohli vzniknout prapředci současných mobilních domů, než za velkou louží, v Americe? Asi nikde. Nikde jinde totiž nedošlo k takovým přesunům pracovní síly na velké vzdálenosti, jako právě tam. V první polovině minulého století, došlo k plynulému využívání míst v USA, která byla dispozičně vhodná, pro stavbu průmyslových podniků a dosud na nich hospodařilo jen omezené množství obyvatel. Tyto podniky lákaly obyvatele USA na práci. A lákaly tak úspěšně, že se na tyto místa vydala daleko větší spousta obyvatelstva, než byla dostupná ubytovací kapacita. Tito lidé museli někde bydlet, a bydlení museli vyřešit velice rychle. Jinak by z práce nebylo nic.

Retro klasika

Vznikly velké obytné přívěsy. Ty však neposkytovaly dostatečný komfort, takže se neustále protahovaly do délky. A už byl na světě první velký karavan, který se pohodlím přibližoval běžnému domu. Dnes se po jejich vzoru vyrábějí retro typy přívěsů, které můžeme občas vidět i u nás. Mají všechno zaoblené, vypadají jako přerostlá klobása.

Od těchto domů už nebylo daleko k modelům, které jsou již velice podobné těm současným mobilním domům. Rozměry se ustálili na zhruba deseti metrech na tři a půl. Vnitřní dispozice se časem téměř nemění.

Co se ale v oblasti mobilních domů změnilo a to podstatně, jsou použité materiály na jejich stavbu. V souvislosti s tím, se z nich staly domy, které jsou svými vlastnostmi plně srovnatelné s klasickými domy. Mobiheimy mají dostatečnou izolaci, kvalitní izolační okna i dveře. O teplo se stará moderní vytápění, často přímo v podlaze. Totéž se týká teplovodního rozvodu, který je zásobován, moderním, úspornými kotli, nebo bojlery.

Interiér

Budoucnost mobilních domů je určitě zajímavá a mnozí předvídají jejich bouřlivý rozvoj. Novinkou v segmentu mobilních domů se stala takzvané modulové domy, kdy celková stavba je tvořena ze dvou i více modulů, které jsou na sebe vzájemně napojeny. Dům je dokonce vyprojektovaný tak, že může být použit jako rostoucí dům. Mladá dvojice si koupí základní modul. Později, když přijde rodina si dokoupí další část. Prohlédnout si můžete mobilheimy v Praze, ale i v Brně a Hradci Králové.

Ideální řešení pro vaši koupelnu

Sprchový kout se zdá vhodným řešením především pro koupelny nevelkých rozměrů, kdy majitelé mnohdy bojují o každý centimetr prostoru, který je možné efektivně využít. Dále lze říci, že toto řešení hygieny je rozhodně úspornější variantou, kdy při mytí není spotřebováno stejně velké množství vody jako v případě zmiňované alternativy. Také pořizovací cena bývá nižší, a pro zákazníka tak přijatelnější. Benefitem může být pro někoho i skutečnost, že sprchový kout nabízí možnost velmi rychlého umytí špíny a potu z těla, kdy není zapotřebí vyčkávat na napuštění dostatečného objemu vody.
vana s mlékem.jpg
Obáváte-li se, že sprchové kouty vám nemohou dopřát stejnou míru relaxace jako vany, pak se pletete. V dnešní době je na trhu značné množství masážních modelů, které ukojí vaše potřeby.

Při výběru vhodného modelu je nutné vzít v potaz hned několik faktorů. Je zapotřebí zvážit, zda jsou pro vaše potřeby vhodnější

· SPRCHY OTEVŘENÉ, působící elegantně a stylově,
· či SPRCHY UZAVŘENÉ, které se vyznačují především svou praktičností.

Krom praktičnosti poskytují uzavřené prototypy i větší míru soukromí, pracnější je pak jejich údržba v podobě čištění dveří a zástěn.
vana u okna.jpg

Co mohou nabídnout vany?


Řekne-li se vana, zřejmě se většině automaticky vybaví odpočinek, horká voda, soli do koupele a nadýchaná pěna. Skutečně tomu tak je, vana je zcel ideálním místem k relaxaci a načerpání nových sil. Rovněž se jedná o praktičtější volbu s ohledem na budoucnost, kdy je právě toto řešení vstřícnější k lidem vyššího věku. Není nic jednoduššího než namontovat potřebná madla či závěsnou sedačku. Vanu ocení i páry mladé, a to nejen pro společně strávené romantické okamžiky, ale i během péče o dítě.

Na trhu je k dispozici opět řada modelů, můžete tak vybírat z van:

· ROHOVÝCH
· OVÁLNÝCH
· OBDÉLNÍKOVÝCH
· ASYMETRICKÝCH
· VOLNĚ STOJÍCÍCH
sprchový kout.jpg
Při rozhodování, která varianta je pro vás tou správnou volbou, můžete zvážit prostor vaší koupelny a pořizovací cenu.

V případě, že si stále nejste jisti, existuje pro mnohé příhodné řešení, a to vana s možností posouvací či skládací zástěny, která tak efektivně kombinuje výhody obou.

Čím a jak si provonit domov

Na trhu je k dispozici rozsáhlá škála vůní. Která varianta je vhodná, čím je charakteristická? Pomůžeme Vám vyřešit nejen dilema ohledně výběru, ale zejména se stručným přehledem jaké druhy lze zakoupit. Třeba ani jste o všech nevěděli či otestovat jiný druh a alternaci vůně. Změna je přeci život.
 hořící svíčky
Vonné svíčky a tyčinky
 
Náleží mezi nejrozsáhlejší sortiment na trhu a zároveň neustále se těšící značné oblibě. K dostání jsou různé druhy, typy, tvary či barvy. Vůně je intenzivní, avšak v případě tyčinek není dlouze trvající jako v rámci jiných variant. Ve vlastním zájmu a zejména v případě vonných tyčinek je adekvátní volba přírodních produktů.
 
Aromalampy
 
Jedná se o nádoby, kde ve spodní části je vložena svíčka zahřívající vodu s vonnou esencí. Alternativou stoupající na popularitě je místo vody a esence specifický vonný vosk, jehož výdrž je podstatně delší a účinnější i co se týče intenzity aróma.
 čajové svíčky
Potpourri
 
Na výběr je možnost klasické verze v podobě sušených květů, jedná se o nejznámější formu a pozitivem je, že si můžete vyrobit vlastní potpurri. Nebo lze zakoupit v podobě elektrického osvěžovače, kdy intezita vůně je vyšší, dlouhodobější a podstatné je, že v tomto případě si lze i sílu vůně mnohdy regulovat.
 
Vonné sáčky
 
Obdobně jako potpourri velmi známé, však už i naše babičky užívaly tento způsob provonění domova. Taktéž i zde lze vyrobit vlastní voňavé sáčky. Věhlasné jsou tyto sáčky naplněné levandulí sloužící proti molům. Umísťují se nejen do skříní.

Aromadifuzéry 
 
Zde není třeba zapalování svíčky. Převážně se jedná o skleněné lahvičky s obsahem vonné esence a uzavřené zátkou. Intenzitu aróma si určujete nejen volbou esence, ale také množstvím bambusových tyčinek.
 
Spreje
 
Známé a rovněž často používané. Jedná se však o rychlé provonění intenzivní vůní avšak s krátkodobější účinností. Spíče taková rychlá pomoc na provonění domova.
suché lístky
A jakou vůni zvolit?
 
Prioritní je řídit se svými smysly. Zvážit, do jakých prostor je vybírána vůně. Vhodnější variantou je osobní koupě, kdy je reálné přivonět k danému aróma. K dispozici na trhu jsou jak přírodní vůně, tak oblíbené květinové, stejně tak ovocné – osvěžující či kořeněné, které jsou těžší a výraznější.

Jak využít prostor pod schodištěm?

Máte pod schody velký nevyužitý prostor a nevíte co sním? Nemusí to být jen prostor kde si odložíte boty nebo bundy. Můžeme tam udělat psí boudu ve které bude určitě spokojený nebo pro děti bunkr a koutek na čtení, učení nebo na hry.
Dá se tam i zaparkovat jízdní kolo nebo zimní potřebné věci, pokud nemáte sklep třeba boby nebo sáňky a alespoň nám nezaberou zbytečně místo a budeme vědět kde je v zimě zase hledat.
I sportovní věci se tam můžou dát. Nástroje na cvičení jako je rotoped, činky a jiné různé posilovací věci které pro dokonalý vzhled a tělo nezbytně potřebujeme a nemáme to kam jinam dát.Červený koberec
Nebo jen originální menší posezení se stolkem a dvěma židlemi kde si můžete vyřizovat pracovní schůzky a nikdo vás při tom nebude rušit. Je to dobrý tip i na hraní šachů s kamarádem nebo jen popíjení vína a příjemného povídání.
Je možné zřídit i menší pracovnu se stolkem židlí a notebookem. Všichni asi moc dobře víme že potřebujeme mít na práci klid a když je pořád někdo kolem nás tak to jde těžko. Tam budeme mít prostor pro sebezdokonalování.
Pokud máte děti a chcete jim udělat radost tak určitě nepohrdnou takovou menší útulnou postelí kde budou jen polštářky a můžou si tam číst a odpočívat od sourozenců které už mají plné zuby, protože po nich pořád něco chtějí a nemají tak čas pro sebe, a hlavně ti starší.Schody zábradlí
Samozřejmě si tam můžeme zařídit i úložný prostor, pokud máme moc věcí a nevíme kam s nimi, protože tam se alespoň schovají. Vše tam bude mít své místo a my budeme spokojeni že to není nikde kde bychom o to zakopávali.
Pokud máte velké schodiště tak je krásné si tam udělat i krb a nejlepší je, pokud máme schody v obývacím pokoji, protože pak tam můžeme dát i televizi nebo velké rádio. Určitě to bude krásný pohled, a hlavně pro hosty kteří vám budou určitě závidět, jak dokonale jste to dokázali zařídit.

Jak zvelebit dětský pokojíček?

V dnešní době lze dětský pokojíček přeměnit doslova v takové malé hřiště, plné klouzaček, prolézaček a nejrůznějších skrýší, kde budou děti s oblibou trávit volný čas. Proč ale zbytečně kupovat drahé vybavení, když dítko roste jako z vody nebo ho za pár týdnů vybavení pokojíčku omrzí.
Pokojíček pro dívky

 
Zaměřte se na takové vybavení, které je nadčasové a poroste společně s dítětem nebo takové, které lze bez výčitek vyměnit, pokud se okouká. Zaměřte se i na dekorování stěn v dětském pokoji, například barevné tapety vypadají skvěle, ale velmi rychle se omrzí. Zvolte raději čistou stěnu, kterou můžete polepit nejrůznějšími velkoformátovými samolepkami, které můžete dle potřeby obměňovat.
 
Pokud je na podlaze položené lino nebo laminát, lze samolepky nalepit i tady. Velmi efektně budou vypadat i nejrůznější vyobrazení za pomoci washi pásek, díky kterým můžete vytvořit skákacího panáka nebo silnici, na které budou moci jezdit autíčka.
 
Nejrůznější skrýše pro malé raubíře
Stejně tak vděčným prvkem mohou být i nejrůznější skrýše, kam se může dítě schovat před okolním světem. Dobře sloužit budou i na uložení oblíbených hraček a později třeba deníků. Využít se dají různé konstrukce stanů nebo týpí, nebo nemusíte zbytečně utrácet a stačí vyrobit jednoduchou konstrukci ze dřeva a na tu přehodíte velký kus látky.
 Dětský pokoj
Nástěnka
Děti jsou velmi kreativní a tak se může v pokojíčku nahromadit nespočet výkresů a obrázků, které je potřeba mít kam zavěsit a ukázat. Přirozeně tak sáhneme po nástěnce. Vždy volte raději nástěnku magnetickou, kdy odpadá nebezpečí zranění v podobě šlápnutí na připínáček nebo špendlík. Obrázky můžete ale také zavěsit na natažený provázek a připevnit ho kolíčky. Stejně dobře na zavěšení obrázků poslouží i dveře od šatní skříně, kam stačí kolíčky za pomoci samolepící pásky přilepit a dítě si na ně pak může obrázky samo zavěšovat.

Bydlet podle představ

Nabídek k bydlení je určitě dost. I ve větších městech a v jejich blízkosti. Ale protože poptávka je v současnosti velmi velká, tak i ceny bytů a domů jsou dnes doslova přemrštěné. Ne každý si to může dovolit.
V první řadě si lidé vybírají své bydlení většinou podle ceny a dostupnosti. Nejenom do zaměstnání, školy, blízkosti přírody, služeb či nákupního centra. Mnoho lidí nechce do zaměstnání dojíždět autem, volí radši cestu veřejnými dopravními prostředky, jiní zase naopak, upřednostňují cestu autem.
zateplená fasáda

Jak se říká: „ten kdo hledá – najde“. Takže je to o trpělivosti. Je mnoho faktorů, které by si lidé ještě měli uvědomit při hledání svého vysněného bydlení. Cena bytu se stanoví podle různých kritérií, kde váš byt bude. Například: bude jednat o cihlový nebo panelový dům, může být i starší, ale jeho stav po technické stránce vybavenosti může být dokonce výborný. Například: dům s byty je kvalitně zateplený, má nová okna a celkově je po nákladné rekonstrukci. Dnes je i velmi důležité, jestli je dům zabezpečený proti zlodějům. Pak záleží samozřejmě na lokalitě. Pokud bude v atraktivní, v klidné části města, se zelení, bude v blízkosti školky, školy, veřejné dopravy (bus, tramvaj, vlak, metro), tak zde jeho cena bude určitě vyšší.
V případě, že budete chtít získat byt do osobního vlastnictví, zjistěte si vlastníky. Pokud je jich více, tak jak a v čem rozhodují. Bylo by dobré, aby více vlastníku bytového domu rozhodovali tak, že budou zajedno v tom, co a jak jejich dům například v budoucnu bude po technické stránce potřebovat.  Pokud se bude jednat družstevní dům, nebo jiný dům s více vlastníky, vždy se bude jednat, jak hospodaří, kolik se přispívá do takzvaného fondu na opravy.
byty k pronájmu

Možná, že když seženete byt, který se vám bude zamlouvat, nepodceňujte žádné informace, které si můžete hned zjistit. Pro někoho to třeba nebude podstatné, ale věřte, jakékoliv informace, které se mohou týkat vašeho bydlení, jsou pro budoucnost hodně důležité. A stojí za to si je zjistit.

Jak na plíseň v bytě

Pokud se objeví plíseň v bytě, tak to je vždycky katastrofa, která pro většinu z nás znamená pracnost ve smyslu škrábání zdí a bílení a dalšího nekonečného koloběhu, který snad raději chceme přenechat na někoho jiného. Nakonec vše nemusí být tak zlé, jak to vypadá.
Základem je zjistit příčinu. Přímý původ plísně nezjistíme, jelikož se nám zárodky volně pohybují vzduchem, ale spíše se jedná o to, proč zrovna v tomto místě nám plíseň vznikla. Většinou je důvodem zvýšení vlhkosti v místnosti. Což může být způsobeno sušením prádla, nefunkčností digestoře, anebo špatným větráním.
rozprašovací láhve
Bohužel plíseň se může objevit i u novostaveb a rekonstrukcí, a to především v případech, kdy zdivo je z nějakého důvodu mokré. Především, když nastane podzim, zavřou se okna a ještě se tolik netopí. Vlhkost nemá kam unikat, tak stoupá do rohů, kde zkapalňuje v drobných částečkách a tam se potom daří plísním.
Jak postupovat při likvidaci?
Dnes je již mnoho prostředků, které pomáhají s likvidací plísně, a nemusíme si na to zvát ani odborníka. V každém hobby marketu vám poradí jistě několik přípravků, které jsou účinné proti plísni. V základu existuje několik značek, které jistě dobře znáte. Na trhu se v současné době, ale používají i „alternativní „ způsoby, jako je například chytrá houba.
Základem je aplikovat prostředek na plíseň aniž bychom je jí jakkoliv dotýkali nebo narušovali její integritu. Dále je důležité při postřiku použít ochranou pomůcku přes obličej, ideálně roušku, jelikož při nastříkání se z plísně uvolňují spory. Po určité době je možné plíseň mechanicky odstranit nejlépe pomocí přípravku, který je k tomuto určený.
plíseň na zdi
Následná péče
Pokud víme, že náš byt je náchylnější k výskytu plísní, musíme své chování tomuto stavu přizpůsobit. Tedy je nutné dostatečně větrat, topit, tak aby docházelo k dostatečnému vysoušení zdí, nestavět nábytek blízko u stěn a při rekonstrukci ošetřit zdi protiplísňovým prostředkem.

Rostliny, které přežijí všechno. Ozdobte si jimi domácnost

Čistí vzduch, zlepšují náladu, ale jsou i nadčasovým bytovým doplňkem. Řeč je o pokojových květinách. Už jste jich doma pár měli, ale úspěšně je všechny zahubili? Nevzdávejte to. Stačí si vybrat správnou rostlinu a budete mít konečně krásně zelenou domácnost. Pro kterou z nich se rozhodnout s následujícím seznamem nebude nic složitého. Vybrali jsme pro vás 6 nejméně náročných pokojových květin.
 Kvetoucí lopatkovec
Lopatkovec
Lopatkovec neboli toulcovka vám bude tolerovat nepravidelnou zálivku. Je to ideální květina pro naprosté začátečníky. Nemusíte ji věnovat příliš péče a stejně se vám odmění bílými květy. Jediné, na co je třeba dát pozor, je chladný průvan.
 
Dračinec vonný
Stejně jako lopatkovec i tato rostlina se vzhledem podobným palmě se lehce vyrovná s vaší zapomětlivostí. Opatrně ale na přímé sluneční světlo, to dračinci škodí. Můžete se také rozhodnout pro jiné typy této květiny například dračinec duhový nebo dracaena reflexa, které jsou podobně nenáročné.
 Květina jako bytový doplněk
Tlustice vejčitá
Tlustice má opravdu malé nároky na údržbu, navíc se o ní říká, že přináší štěstí. Jde o malý sukulent, který nemá rád přelití. V zimně může vykvést bílými květy.
 
Tchynin jazyk
Tenura trojžilná častěji známá jako tchynin jazyk se stane ozdobou každého interiéru. Je ideální květinou do obývacího pokoje. Kromě jejího elegantního vzhledu oceníte určitě i její schopnost čistit vzduch.
 
Aloe vera
Nejenže se aloe vera stane ozdobou vaší domácnosti, využít ji můžete také jako při popálení kůže nebo si zní vyrobit třeba zábal na vlasy. Podobně jako ostatní nenáročné pokojové rostliny, ani ona nemá ráda přílišné zalévání.
 
Šplhavnice zlatá
Pokud zvažujete koupi popínavé nebo převislé rostliny určitě šáhněte po nenáročné šplhavnici zlaté. Říká se, že do domu přináší peníze a přátelství. Péči o ni zvládne i začátečník.
 
Tip na závěr:Dobře vybírejte. Dnes už ve většině prodejen s pokojovými květinami najdete přímo na květináči užitečné informace. Řiďte se jimi. Zjistíte nejen kolik rostlina snese zalévání, hnojení, ale také jestli má ráda přímé slunce nebo naopak stín. Rozhodujte se i podle teploty vzduchu, kterou prodejce doporučuje. Pokud nemáte přetopený byt, teplomilnou rostlinu raději nechejte v obchodě pro někoho jiného. U vás se jí dařit nebude.