Jak na plíseň v bytě

Pokud se objeví plíseň v bytě, tak to je vždycky katastrofa, která pro většinu z nás znamená pracnost ve smyslu škrábání zdí a bílení a dalšího nekonečného koloběhu, který snad raději chceme přenechat na někoho jiného. Nakonec vše nemusí být tak zlé, jak to vypadá.
Základem je zjistit příčinu. Přímý původ plísně nezjistíme, jelikož se nám zárodky volně pohybují vzduchem, ale spíše se jedná o to, proč zrovna v tomto místě nám plíseň vznikla. Většinou je důvodem zvýšení vlhkosti v místnosti. Což může být způsobeno sušením prádla, nefunkčností digestoře, anebo špatným větráním.
rozprašovací láhve
Bohužel plíseň se může objevit i u novostaveb a rekonstrukcí, a to především v případech, kdy zdivo je z nějakého důvodu mokré. Především, když nastane podzim, zavřou se okna a ještě se tolik netopí. Vlhkost nemá kam unikat, tak stoupá do rohů, kde zkapalňuje v drobných částečkách a tam se potom daří plísním.
Jak postupovat při likvidaci?
Dnes je již mnoho prostředků, které pomáhají s likvidací plísně, a nemusíme si na to zvát ani odborníka. V každém hobby marketu vám poradí jistě několik přípravků, které jsou účinné proti plísni. V základu existuje několik značek, které jistě dobře znáte. Na trhu se v současné době, ale používají i „alternativní „ způsoby, jako je například chytrá houba.
Základem je aplikovat prostředek na plíseň aniž bychom je jí jakkoliv dotýkali nebo narušovali její integritu. Dále je důležité při postřiku použít ochranou pomůcku přes obličej, ideálně roušku, jelikož při nastříkání se z plísně uvolňují spory. Po určité době je možné plíseň mechanicky odstranit nejlépe pomocí přípravku, který je k tomuto určený.
plíseň na zdi
Následná péče
Pokud víme, že náš byt je náchylnější k výskytu plísní, musíme své chování tomuto stavu přizpůsobit. Tedy je nutné dostatečně větrat, topit, tak aby docházelo k dostatečnému vysoušení zdí, nestavět nábytek blízko u stěn a při rekonstrukci ošetřit zdi protiplísňovým prostředkem.