Věda mě baví

Máte rádi encyklopedie? Myslím, že encyklopedie určitě zaujmou každého člověka, každého čtenáře. A myslím si, že encyklopedii by měl mít doma u opravdu každý člověk. Myslím si, že já jsem byla opravdu velká čtenářka už od útlého věku a už jako malé dítě jsem měla velmi ráda knihy, a to úplně jedno jaké. I když tedy. Musím se přiznat, že jsem měla velmi ráda nějaké knihy, které se účastnily na nějakém faktu a vůbec jsem neměla ráda nějaké fantazii anebo sci-fi knihy. Sice občas jsem se podívala na nějaké sci-fi filmy anebo fantasy filmy.

Je i medicínská věda.

Ale jako číst bych to opravdu asi nechtěla. Myslím, že je opravdu praktické a taky docela někdy důležité, když jsi nějaký vášnivý čtenář přečte knihu, Která je taky založena na faktu. I když vlastně tady je to velmi sporadické. Nevím, jak je to o tom, aby někdo věřil nějakým knihám. Obvykle je to ale velká věda. Například kniha encyklopedie se rovná těm vědeckým knihám. Ale co třeba sci-fi? To už není věda. No, i když si to někdo může myslet, tak sci-fi se třeba zakládá taky na nějaké pravdě nebo faktu a může se také jednat o nějaký tip a začátek vědy. Protože někdo věří něčemu, a druhý zase tomu nevěří. Tak kde je pravda?

Není věda jako věda.

Co je to věda? Myslím, že každý to má ukotvené úplně jinak A taky každý si stojí za svým. Taky někdo může věřit na duchy, a ne nějaké nadpřirozeno, a k tomu slouží taky někdy věda. Někdo zase tomu nevěří. A někdo dává přednost faktu a říká tomu věda. Takže není věda jako věda. Každý člověk si určuje vědu sám, protože on jinak vnímá realitu a fakta. Nicméně je ale dobré si nějaké věci sám ověřit, a to třeba i na více místech. Říká se přeci, že více hlav více ví a tomuto já určitě věřím. Já se totiž tak taky zachovávám, když si nejsem něčím jistá. Zjistím si více informací. A to je velmi důležité, chci mít v informacích jasno.

S ukládáním elektřiny pomůže gravitace

Jak získat a uložit elektrickou energii pro budoucí využití. To je problém, s nímž se lidstvo s přestávkami potýká už od dávného starověku. Zatímco naši předkové vyráběli elektřinu pomocí chemické reakce mědi a železa ve velikých elektrolytem naplněných hliněných nádobách, dnešní vědci vymýšlejí způsob, jak k získání energie využít základní přírodní síly.
Způsobů, jak uložit přebytek elektřiny ze sítě pro pozdější využití, vzniká v současnosti nepřeberné množství. Od pokusů o ukládání do běžných autobaterií, přes obří setrvačníkovou „káču“ umístěnou ve vakuu, až po akumulaci v podobě tepla do lávových kamenů. Všechny tyto způsoby snad mají cosi do sebe, nicméně jedno mají společné: jsou příliš komplikované, a proto drahé.
uhelný důl
Klíčem je gravitace
S řešením přišlo paralelně hned několik společností, které s jistou obměnou představily shodný koncept ukládání elektrické energie pomocí gravitační síly Země.
Tento koncept ve skutečnosti není ničím dosud nevídaným, na tomto principu pracují již téměř sto let přečerpávací vodní elektrárny. Na vyvýšené plošině se nachází jezero plné vody. Pod plošinou je dolní prázdná nádrž. Působením gravitace steče voda potrubím z horního jezera do dolního, přičemž roztáčí masivní turbínu, která vyrábí elektřinu.
Technologicky jednoduché a elegantní řešení, až na to, že je potřeba dvou rozlehlých jezer, obří masa vody a k tomu vybudovat vyvýšenou plošinu. Takže zatraceně drahé.
potrubí hydroelektrárny
Místo vody závaží
S řešením přišla společnost Gravitricity z Edinburghu, která koncem října 2019 zveřejnila svůj koncept zásobárny elektrické energie, využívající mechaniku podobnou závaží na starých pendlovkách, kde poháněla hodinový strojek. Skotští inženýři plánují pro naprostou minimalizaci nákladů využít za tímto účelem staré opuštěné důlní šachty.
Do nich chtějí konstruktéři nainstalovat obří naviják a závěsné závaží. V případě přebytku energie v síti se navijákem zvedne závaží do horní části šachty, pro její znovuzískání se pak závaží volně spustí silou gravitace dolů. Pomocí turbín, na něž je mechanismus napojen, pak pohyb závaží vytvoří elektřinu, kterou pošle do sítě. V bývalých dolech by pak šlo využít až 24 závaží o celkové váze 12 tisíc tun, která by v případě souběžného použití mohla zásobovat až 63 tisíc domácností po dobu jedné hodiny.

Pravá a nefalšovaná dětská párty

Opět se blíží onen slavný a velkolepý den, kdy bude váš potomek zase o rok starší a tentokrát už by to chtělo pořádně oslavit? Jak na to? Jak uspořádat akci pro tento velkolepý a slavnostní den tak, aby si váš potomek mohl pozvat libovolný počet kamarádů a spolužáků? K vám domů se nevejdou nebo jsou domácí párty nuda? Máme pro vás mnohem lepší nápad, ze kterého bude nadšen nejen váš potomek, ale také jeho hosté. Řeč je o trampolínovém centru, které je ideálním místem pro konání takovéto akce. Všichni budou skákat radostí až do stropu, a to doslova.

klauni

Rozhodli jste se uspořádat k narozeninám vašemu synovi nebo dceři opravdovou párty se vším všudy, na kterou by si mohl pozvat svoje kamarády a spolužáky? Pak to bude chtít všechno promyslet do detailů – vymyslet občerstvení, program, a hlavně to nejdůležitější, a sice místo konání. Jaké zvolit dostatečně prostorné místo pro takovou akci? Ideálním místem pro dětskou narozeninovou oslavu v Praze je jumppark, kde bude během párty o zábavu a občerstvení postaráno. Nechte tak vaše ratolesti, aby se revanšovali svým spolužákům nebo kamarádům a aby pro ně také uspořádalo pořádnou párty se vším všudy. Věřte, že tady žádný kluk ani holka v koutě sedět nezůstane. Všichni malí hosté i oslavenec se budou moci dokonale vyřádit na spoustě trampolín a nebudou doslova vědět, kam dřív skočit.

svíčky

U nás nabere tato párty na obrátkách a nenechá http://www.pastorace.cz/clanky/buh-nas-nenecha-na-holickach-ocekavani-konce-svetanikoho v klidu. A všichni si pak domů odnesou skvělý a nezapomenutelný zážitek. A na pořádné párty nesmí chybět sfouknutí svíček na dortu, což u nás není vůbec žádný problém. Můžete si přinést i svůj vlastní dort a o ostatní občerstvení a nápoje už bude postaráno.
Na takovouto zábavu v podobě nekonečného skákání na trampolínách a blbnutí nikdo jen tak nezapomene a tato párty zůstane ještě dlouho ve vzpomínkách všech zúčastněných.