Sonderkommando – jaká byla jejich úloha v táborech smrti?

Sonderkommandem nazývali Němci i oddíly mezi vojáky za 2. světové války, ale ta měla zcela jiný význam než sonderkommando ve vyhlazovacích táborech. Podle dostupných informací byly tyto oddíly například v táborech Osvětim a Březinka, Treblinka nebo Chelmno. Práci zastávali téměř vždy židovští vězni.

Osvětim

Přesto, že snad měli členové tohoto komanda jistá privilegia oproti ostatním vězňům, což znamená třeba více jídla a lepší oblečení, což mohlo v táborech smrti znamenat rozdíl mezi přežitím a smrtí, nikdo netoužil tuto práci dělat. Všichni totiž moc dobře věděli, že jakmile se stanete členy sonderkommanda, váš čas bude přesně vyměřen. Většinou na tři až čtyři měsíce.

Jednalo se totiž o práci náročnou fyzicky, ale především psychicky. Nikdo ji nevydržel dělat dlouho. Sonderkommando mělo za úkol práci v plynových komorách a u spalovacích pecí. Pomáhali nahánět lidi do komor, jejich mrtvá těla tahali ven, prohlíželi ostatky, zda na nich nenajdou něco cenného, jako třeba zlaté zuby a spalovali je ve velkých pecích. Často se stávalo, že našli mezi těly své kamarády, své blízké, svou rodinu. I přes to museli pokračovat dál, jinak byli zabiti. Pokud odmítli vyplnit rozkaz, dozorci je v lepším případě okamžitě zastřelili. V tom horším je za živa upálili v přítomných pecích.

koncentrační tábor

Se členy sonderkommanda nesměli ostatní v táboře navazovat kontakt. Byli úplně izolovaní od ostatních vězňů. To, a i skutečnost, že každého z nich po pár měsících zabili, měla být i prevence před vynesením informací ven. Nikdo se neměl nikdy dozvědět, jaká hrůza se odehrává v plynových komorách. Přesto dokázali někteří členové sonderkommanda přežít a poskytnout tak děsivou výpověď o jejich práci. V Česku vyšlo na toto téma několik knih. Autentické svědectví podává například Shlomo Venezia v knize V pekle plynových komor.

Vylaďte se společně s partnerem – Jak se vhodně obléknout, aby vám to ladilo dohromady?

Čeká vás společenská akce, svatba nebo firemní večírek a jdete společně s partnerem? Pokud si chcete dát na vzhledu záležet, slaďte se. A jak?  

Vylaďte se společně s partnerem – Jak se vhodně obléknout, aby vám to ladilo dohromady? 

Máte před sebou nějakou významnou událost, budete hosty na svatbě nebo máte pozvánku na jinou důležitou společenskou událost? Určitě, pokud to bude jen trošku možné, vezmete sebou i svého partnera. Zatímco ženy si na svém oděvu dávají záležet vlastně vždy, muži to mají jinak. Je tedy většinou na ženě, aby to všechno vzala do svých rukou. Pokud chcete zazářit a vypadat neodolatelně, zkuste se sladit dohromady, někdy je to dokonce povinností. A jak to udělat? 

sladěný pár

Hlavní slovo má žena 

Pokud chcete váš společenský oděv dokonale sladit, je třeba držet se pravidla. Oči jsou obvykle upřeny na ženy, ty vynášené vždy mnohem nápaditější a výraznější modely a tedy budou mít i hlavní slovo. V podstatě se dá říci, že muž by se měl sladit se svou polovičkou. Ta by měla vybrat své šaty jako první. Ve stejné barvě by pak muž měl mít minimálně kravatu. Ovšem můžete si se vším pohrát i více. Pokud si žena vezme třeba červené šaty, měl by na sobě mít červený prvek i muž. Kromě typické kravaty to ale může být třeba motýlek nebo jiný menší detail. 

výběr oblečení

Na přeskáčku 

Pokud má žena vínové šaty, může mít muž vínovou kravatu a k tomu je dobré obléknout ještě o pár odstínů světlejší košili, což vytvoří celkem zajímavý kontrast. Pokud si ale nechce takto hrát, je dobré se opět zaměřit na menší detaily. Jde to vymyslet i jinak, každý může mít na sobě stejnou barvu ale i v jiném odstínu, což vytvoří pěkný dojem, když budete stát na akci vedle sebe, nebo když budete pózovat fotografům. Volit ale můžete jakoukoliv barvu, i když jich je více, jedna by měla být vždy společná. 

A tip na závěr? Jestliže jdete například na svatbu a berete sebou i děti, nezapomeňte i na ně. I ony by měly mít něco ve stejné barvě na sobě, každý pak rozpozná, že k sobě patříte a navíc budete neskutečně roztomilí. S holčičkami to opět bude snadnější, chlapcům postačí kravata nebo ještě lépe malý motýlek či vestička. 

6 návodů jak zahnat depresi

Deprese je jakýsi pocit beznaděje, smutku, kdy nemáme v podstatě náladu na nic. Vše je pro nás šedivé a trvá to dlouhodoběji, některým se tyto pocity vrací. Můžeme se pokusit to nějak vydržet, ale nevede to k naplněnému životu.

I když máte vyčerpaný mozek, cítíte, jakoby váš mozek byl jaderná pustina, je třeba nakoupit potraviny, zaplatit účty. Očekává se od vás, že se budete chovat jako dospělý člověk.

Zde je několik tipů, jak se s chronickou depresí vypořádat a znovu začít žít kvalitně a spokojeně.

Opera Snímek_2021-10-12_175813_www.google.com

  1. Přestaňte vzdorovat a začněte přijímat

    Samozřejmě, že je těžké si uvědomit, že deprese může být součástí našeho života, přitom je přirozené chtít, aby ten nepříjemný pocit zmizel. Navíc žijeme ve společnosti, kde se vyžaduje soběstačnost a sebezdokonalování. Láká nás myšlenka, že když budeme tvrdě pracovat a budeme dostatečně pozitivní, svou depresi překonáme. Dovolím si citovat Karla Junga: „čemu se nejvíc bráníte, to přetrvá.“ Když brečíte, cítíte se vyčerpání, zkuste to přijmout, řekněte si: „Ano, jsem v depresi, ale není to moje chyba. Byl/a jsem před ní a přežil/a jsem, není důvod k panice.“

  2. Přejmenujte svou depresi

    Dostáváme se k bodu, kdy jste depresi přijali jako svého společníka, naučte se žít v harmonii s ní. Jednou z mých oblíbených terapeutických technik je depresi jinak pojmenovat. Třeba na „melancholický temperament. To je fantazie! A nebo zkuste své depresi dát lidské jméno. Třeba Karel nebo Lenka. Nebo si zkuste svou depresi představit jako chřipku. Sice to není příjemné, ale není to neočekávatelné.

    Zkuste pojmenovat depresi různými jmény a najděte tak jméno, které vám nejvíce vyhovuje.

 

  1. Změňte svoji depresi

    Soustřeďte svou energii na péči o sebe. Pokud se cítíte vyčerpáni, poslední věci, které chcete udělat je, osprchovat se, uvařit si. Tyto věci se zdají bezvýznamné, tak proč se trápit? Ale je pravda, že pocit smradu či dehydratace nikdy nikomu nepomohly. Musíte být strategičtí, jak vynakládáte svou fyzickou a emoční energii. Snižte svá očekávání na úplné minimum, soustřeďte se na základní životní úkoly. Když vstaneš z postele, obleč si nové pyžamo, dej si cerálie, napij se sklenici vody. Jde ti to skvěle! No a pokud si vyčistíš zuby, osprchuješ se a půjdeš do práce, je to absolutní plus!

    Nastavte si časovač na pět minut a zkuste se během těch pěti minut věnovat úklidu svého bytu. Třeba utřít prach, vyluxovat, umýt nádobí. Závoďte s časem! Tak zjistíte, co stihnete za pět minut. Moje tchýně to nazývá Tornado Clean Up- Tornádo uklízí. Tahle hra je v podstatě užitečná, vlastně zjistíte, co vše jste schopni vykonat během pěti minut. A pět minut něco tvořit určitě zvládnete, že ano?

  2. Nadále dělejte to, díky čemu se cítíte dobře, i když momentálně tomu tak není

    Ohledně deprese je problém, kdy ztrácíte veškerou radost, jakoby pocit štěstí a radosti někdo vysál z vašeho těla. Existuje ale účinná věc. Nazývá se to behaviorální aktivace. To znamená, že sami sebe přesvědčíte, že se budete věnovat zdravým a příjemným aktivitám. Věnujete se jim, ačkoli cítíte depresi. Ano, to poslední je, že se budete věnovat něčemu, co vám kdysi dělalo radost a tak se tomu přestanete věnovat, to vás ale hodí do ještě větší deprese. Protože deprese může způsobovat to, že se vyhýbáme věcem, díky kterým bychom se mohli cítit lépe. Je to pro nás zdrcující dělat něco, co nám dříve dělalo radost a nyní nikoli. Tak se začneme vyhýbat svým přátelům a známým. Přestaneme s nimi komunikovat, nezvedáme jim telefon, nereagujeme na jejich zprávy. Přátele se cítí zmateni, pak dojdou k názoru, že nemáte o ně zájem. Přestanou se vám ozývat a vy jste více sociálně izolovaní.

    Zkuste si vybavit věci, které vám dělaly příjemně. Vytyčte si dosažitelný cíl, jako je třeba popovídání si s přáteli, káva. Zkuste se daným aktivitám věnovat několikrát týdně, i když byste zůstali raději doma pod peřinou a plakali. Čím více se těmto příjemným činnostem budete věnovat, tím vám bude příjemněji.

Opera Snímek_2021-10-12_175830_www.google.com

5. Zajistěte, aby deprese nenalehla na vás

Skvěle. Nejedli jste se, napili, měli jste zdravotní procházku. Nyní máte touhu opět se zhroutit do deprese. Zkuste se naučit emociální jiu-jitsu. Nebojujte se svou depresí, zkuste směřovat nízkou energii deprese do zdravé aktivity.

Máte chuť plakat celé dva dny? Fajn. Ukliďte si pokoj a udělejte si filmový maraton s dojemnými filmy.

Nemáte hlad a jen chcete zmrzlinu? No super! Zajděte si do obchodu pro svou oblíbenou zmrzlinu a snězte ji. Není to deprese, je to gastronomie!

Veškeré své depresivní nálady směřujte k činnostem, které by pro vás mohly být zábavné, pokud sníme ve velkém.

 

6. Když potřebujete pomoct, buďte k sobě upřímní

Zasekli jste se v depresi, nad hlavou máte pomyslný černý mrak. Procvičujte své schopnosti, je to něco jako deštník či pláštěnka. Buďte k sobě laskaví. Poznáte, že se s depresí dá vyrovnat.

Ale ačkoli jste si zvykli na depresi, zvýšilo se vám sebevědomí, neznamená, že deprese není bolestivá. Buďte k sobě upřímní, když potřebujete pomoct. Jsou to dva týdny, co spíte dvanáct hodin denně a neustále posloucháte to samé album od Sufjana Stevense. Znovu a znovu. Vraťte se k terapii, domluvte se na konzultaci s odborníkem (psychologem, psychiatrem), který vám předepíše léky, je- li to relevantní. Není to selhání. Je to schopnost rozpoznat, kdy potřebujete podporu od dalšího člověka, který vám pomůže. Nejste v tom sami!

 

 

Jak mohou rodiče kontrolovat své děti pomocí internetu?

Internet lze označit za obrovskou platformu, jejíž konec se v dohledné době rozhodně nechystá. Přináší revoluční metody studia, vzdálené komunikace, sdílení a ventilování názorů i osobních preferencí, zaznamenávání zážitků a daleko více, nicméně jednou z jeho nejmarkantnějších výhod je výrazně snadnější kontakt mezi lidmi, a to tedy i členy jedné domácnosti. K čemu mohou být užitečné osobám starající se o nezletilé?dívání se na hodinky.jpg
První určitě počítejte s tím, že jakmile donutíte dospívajícího najet na jednu z těchto metod, může se mírně prolomit důvěra a projevit nesouhlas z jeho strany, avšak některé ze způsobů lze označit za těžko matoucí, neboť je velmi obtížné se je úspěšně pokusit obejít a z dlouhodobého hlediska naprosto neefektivní.
Jelikož mobilní telefon v dnešní době vlastní drtivá většina osob, kterým je umožněno pohybovat se venku na vlastní pěst, je u nich téměř stoprocentní, že jej nebudou dávat z ruky a přesouvat se na odlišné místo, než se nachází aktuální držitel. Proto pomocí automaticky snímané lokace chytrý asistent s velkou přesností určí polohu zařízení. Existují mnohé aplikace, které mají zabudovanou funkci zasílání těchto informací, ale také programy vytvořené přímo za tímto účelem.chlapec provádějící nebezpečnou aktivitu bez vědomí rodičů.jpg
Možnost zachytit video i fotografii širokého okolí se spolu s dovedností některých aplikací (například ukazující, zda a kdy byl přes kameru tentýž programu záznam skutečně pořízen) stává účinnou variantou ověření pravdivosti tvrzení mladistvých.
Kontrola se ale nemusí uskutečňovat jen v podobě přehledu o venkovních aktivitách a času stráveném mimo společnou domácnost. Dohled lze mít například nad spánkovým a krokovým režim, ale i statistikami určující, kolik času věnuje dotyčný konkrétním aplikacím a celkově své elektronice.
Pokud máte o své děti nadměrný strach, nebo se chcete ujistit o jejich pravdomluvnosti a využít schopnosti moderní výbavy, můžete být překvapeni, jak velkým a snadným pomocníkem se tyto tipy stanou.