Co musí zvládat dítě před nástupem do první třídy? Máte ho začít sami učit?

Čeká vaše dítě nástup do první třídy a vy nevíte, co všechno by už mělo zvládat? Bojíte se toho, že spolužáci budou vědět všechno dřív? Kdy dítě co naučit? 

Co musí zvládat dítě před nástupem do první třídy? Máte ho začít sami učit? 

Nástup do první třídy je obrovským milníkem v životě nejen dítěte ale i jeho rodiče. No, a zatímco dítě se většinou hodně těší na něco nového, rodiče, kteří už chápou, co se bude dít, jsou obvykle nervózní. Nastává totiž i otázka, co všechno by dítě mělo umět, zda ho vůbec vezmou, jestli bude stačit svým spolužákům a tempu učení ve třídě. Máte to stejně? Bojíte se, jak to vaše dítě zvládne a je dobré pustit se do vzdělávání dítěte ještě před nástupem do školy? 

děti ve škole

Dejte na rady učitelky 

Každé dítě, které čeká nástup do první třídy, musí chodit alespoň rok do školky, je totiž předškolákem a tak je i školka pro něj povinná. To je výhoda, protože ve školce je už dítě obeznamováno pomalu s tím, co by mělo umět, než nastoupí do školy. Navíc není nic jednodušší, než se zeptat právě učitelky v mateřské škole na to, jak to vaše dítě zvládá. Vy sami ale nejlépe doma zpozorujete, jak je vaše dítě šikovné. Základy, které jsou potřebné pro nástup do školy, totiž děti obvykle zvládají ještě mnohem dříve. Patří sem rozeznávání barev, poznávání číslic a postupné počítání do deseti, dítě by se mělo umět podepsat, mělo by vědět, jak se jmenuje, kde bydlí a kolik mu je let. Tohle děti ve školce už opravdu zvládají, a pokud ne, je to samozřejmě na samotných rodičích. 

školní tabule

Strach je zbytečný 

Strach rodičů před nástupem do první třídy je samozřejmě oprávněný ale tak trochu zbytečný. Pokud máte pocit, že to dítě ještě nezvládne, můžete mu dát odklad a to školy ho poslat až za rok, ale to by se mělo dít jen v nejnutnějších případech. Místo toho si zkuste doma sami zahrát na školu. Jistě si vzpomínáte na své dětství a na školu si každé dítě hraje rádo. Jako rodič se můžete zapojit a zjistit, jak si dítě v jednotlivých disciplínách povede. Poslouží vám k tomu i nejrůznější cvičné sešity a knížky určené pro předškolní děti. 

Pokud můžete, snažte se ale dítě doma vzdělávat pozvolna ale pravidelně. Hodně mu to v prvních týdnech ve škole pomůže.