Je trampolína pro děti bezpečná?

Jestli je něco, co baví děti bez rozdílu věku, a často i dospělé, pak jsou to pohybové hry a atrakce. Mezi ně patří i trampolína pro děti https://www.goodjump.cz/detska-trampolina-s-ochrannou-siti. Ta je zvláště oblíbená, a z dobrého důvodu. Je to vlastně jedna z mála možností, jak alespoň na okamžik zažít pocit beztíže. A to děti rozhodně láká. Samozřejmě neví, že jde o stav beztíže ale ten pocit těsně předtím, než začnete padat, za to stojí.

Ovšem toto samozřejmě není jediný důvod. Dále je to pokoušení vyskočit, jak nejvíc to jde, případně provádět ve vzduchu nejrůznější kousky. A to vše je velká zábava, zvláště když vás je na to víc.

K tomu všemu je dobré přičíst i zdravotní a vývojové benefity. Jaké to konkrétně jsou?

trampolina1

Především je to zlepšení koordinace pohybu. Zároveň přispívá k uvědomění vlastního těla a učí děti, jaké jsou jeho možnosti a limity. Nehledě na to, že se jedná o trénink šetrný na klouby, především kolena a kyčle. Tím posiluje svaly, aniž by klouby nadměrně zatěžoval. To je vhodné zvláště pro děti, které se věnují nějakému sportu.

To vše zní samozřejmě velice dobře. Do mysli se však vkrádá otázka: je to skutečně bezpečné? Není zde přeci jen velké riziko zranění? Přeci jen, děti si často neuvědomují nebezpečí, v němž se ocitají.

trampolina2

Pravdou je, že určité riziko tu je. Lze si poměrně snadno představit, že si dítě špatné vypočítá skok a místo na trampolínu dopadne vedle. Případně může zakopnout o okraj a spadnout. A vzhledem k rychlosti, s jakou se v tomto případě pohybuje, stejně jako k tvrdosti země, nejsou vážné následky vyloučeny. Zvláště pokud by došlo k nárazu do hlavy, což je u tohoto typu nehody velmi pravděpodobné.

Jak tomu tedy předejít? Dělají se nejrůznější opatření. Trampolíny, které jsou provozovány na nějaké veřejné akci, berou bezpečnost opravdu vážně. Pro své zákazníky mají postroje, a navíc je trampolína opatřena ochrannou sítí, které zabrání výskoku mimo ni. A nikdo nám nezakazuje, abychom tato opatření neimplementovali i doma. Koneckonců, jde především o bezpečnost našich dětí.