LED zářivka dokáže zastoupit původní trubici a s mnoha výhodami včetně pro-kognitivního světla

Zářivky jsou stále jedním z nejvyužívanějších typů zdrojů umělého světla v kancelářích, výrobní sféře, na veřejných plochách obchodů, ve skladech a v hromadné dopravě. Dnes mohou nízkotlaké výbojky nahradit trubice LED s vyšším výkonem a s menšími nároky na jejich provoz.

kompaktní zářivka

Žádné blikání

Blikání starých zářivkových trubic byl nepříjemný podprahový jev, který citliví jedinci dokázali zaznamenat v podvědomí jako rušivý element. Pouhým okem se sice zaregistrovat nedal, šlo o 50 kmitů za sekundu, ale takto nízká frekvence starého typu předřadníku mohla způsobit mnoha lidem psychické problémy, nesoustředěnost, deprese a úzkosti. Zvláště nepříjemné důsledky blikání se mohou projevit v průmyslové výrobě, kde se musí zaměstnanci plně soustředit na výrobní proces, a rušivý vliv to má i na výuku ve školách. LED zářivky nemají předřadník, jde o odlišný princip vzniku světla, a tudíž odpadá i tato nepříjemnost.

Barva světla na míru

Moderní LED trubice se mohou využívat v interiéru domácností i na pracovištích, kde spolehlivě nahradí původní technologii. Shodují se typem patice a přívodním napětím a lze je prakticky vyměnit v každém zářivkovém svítidle. K podstatným výhodám patří možnost zvolit si teplotu vyzařovaného světla podle potřeby. Mohou tedy být umístěny tam, kde umělé světlo nepůsobí rušivě při odpočinku, a naopak – kde bychom rádi zvýšili pozornost při práci, tam se hodí studená bílá o teplotě chromatičnosti nad 4100 K.

LED žárovka

Vysoký index podání barev (jak moc jsou osvětlené předměty barevně věrné a nezkreslené) se pak uplatní při práci v grafickém studiu, ve fotografických a jiných uměleckých ateliérech, při práci filmařů, projektantů a designérů. Skvělou volbou je i tzv. pro-kognitivní světlo, upravené tak, jehož spektrum příznivě ovlivňuje kognitivní funkce mozku a nervové soustavy.

Nízká spotřeba a dlouhá životnost

Snížení spotřeby a prodloužení intervalu výměn světelných zdrojů je jeden z hlavních důvodů náhrady stávajících technologií. V porovnání s původními zdroji je zde energetická náročnost snížena až o 80 procent a délka spolehlivého provozu již běžně přesahuje 50 tisíc hodin.