Na co všechno nezapomenout před dovolenou?

Je letní horký den a Vy a Vaše rodina se právě připravujete na dovolenou. Myslíte na doklady, peníze a zavazadla – přitom na letišti si v lepším případě vzpomenete jen na kytky, které jste zapomněli zalít. V horším případě je to zapnutá žehlička/nevypnutá voda/nezamknuto – prostě doplňte dle potřeby. Na co nezapomenout? Postupujte systematicky a už žádný karambol nikdy nenastane.

příprava na dovču
Ještě před odjezdem z domova zařiďte:
Vše musí být platné a funkční
Uvědomte si, co všechno pro Vaše cestování budete potřebovat – bude Vám stačit jen občanka, protože se budete pohybovat na území EU, nebo budete potřebovat pas? Obstarejte si potřebné doklady, aktivujte si roaming (pokud ho nemáte aktivovaný) a ujistěte se, že budete moct použít Vaši platební kartu a máte na ní dostatek peněz.

Časová rezerva
Před odjezdem z domova si nechte na všechno dostatek času, protože díky tomu předejdete zbytečnému stresu – člověk ve stresu více zapomíná, takže tím snížíte riziko nechtěného omylu. S časovou rezervou počítejte i kvůli zkontrolování bytu či domu a jeho okolí, zavazadel a všeho potřebného.

Všechna zařízení jsou vypnutá
Klidně i 2x zkontrolujte, zda jsou všechny elektrické spotřebiče vypnuté – začněte např. od kuchyně a pokračujte do zbytku bytu. Vypněte i počítač či televizi! I tyto přístroje mohou způsobit při zkratu požár. Nezapomeňte vypnout přívod vody a vyhodit pojistky.

Vše je zamknuté
Mnoho lidí dělá chybu, že zkontroluje to, že zamknuli dveře, ale zapomínají např. na otevřené okno. Přesvědčte se, že všechny přístupy do bytu jsou doopravdy řádně zamčené (hlavně dveře např. na balkón) a nenechejte žádné okno otevřené, ani např. na tzv. ventilačku! Každý sebemenší vchod do Vašeho bytu se může stát potenciálním vchodem pro zloděje, proto nic neponechávejte náhodě.
otevřené okno
Vytvořte dojem obývaného domu
Poproste někoho ze svých známých či sousedů, aby se o Váš byt v domě Vaší nepřítomnosti postarali – ať jsou zalité květiny, vybraná schránka a občas vyvětráno. Nechte např. v obývacím pokoji rozsvíceno, protože to také může zloděje odradit.