Petr Čech – česká legenda mezi třemi tyčemi

Příběh nejslavnějšího českého fotbalového brankáře moderní historie se začal psát v roce 1982 v Plzni. Zde udělal i své první fotbalové krůčky. V necelých sedmnácti letech se ale po úspěšném Mistrovství Evropy hráčů do 16 let přesunul do Blšan, kde si brzy zajistil pozici jedničky. Stal se tak jedním z nejmladších brankářů první ligy. Ligový debut si odbyl paradoxně proti Spartě, kam po dvou letech přestoupil a stal se její legendou, rekordmanem ligy v počtech odchytaných minut bez inkasované branky (903, stále platný) i v počtu vychytaných nul v jedné sezoně (17). Z pražského celku odešel po sezoně 2001/2002, kdy letenští skončili až druzí za Slovanem.  Titul ligového šampiona v tuzemské soutěži tak Petrovi chybí.
vlajka chelsea fc
Cílovou destinací avizovaného přestupu se stal klub nejvyšší francouzské ligy Stade Rennes. Podprůměrný francouzský celek neměl díky obdivuhodným výkonům brankáře v sezónách 2002-2004 problémy s udržením. Mnozí fanoušci přesto nemohli pochopit, proč si vybral právě tento klub, jehož ambice byly téměř nulové.
Pochybovačům však zavřel ústa největší přestup kariéry. V roce 2004 projevila svůj zájem anglická Chelsea, která vykoupila Čecha za úctyhodných 500 milionů korun. V Londýně se tehdy budoval obrovský velkoklub za ruské peníze Romana Abramoviče. Právě v Chelsea se stal „Čechýno“ legendou. Vyhrál s ní celkem 4 krát Premier League, 5 krát Anglický pohár, jednou Evropskou ligu a úspěch nejvyšší – Ligu mistrů. Právě pod tímto titulem je výrazně podepsán, neboť ve finálovém utkání vychytal v nastavení mnichovského Robbena v prodloužení a během penaltového rostřelu zneškodnil poslední dva pokusy soupeře.
fotbalový stadion
Po sérii vleklých zraněních Chelsea angažovala Thibauta Courtoise a přišel o post jedničky (2015). Rozhodl se tak pro velký krok – přestup do konkurenčního Arsenalu Londýn. Přes dobré výkony ale i zde během 3 let přišel o post jedničky.
Rozebírat reprezentační kariéru je na dlouhé lokte. Od roku 2002 působil až do roku 2016, kdy ukončil reprezentační kariéru, jako neotřesitelná jednička. Největším úspěchem bylo Euro 2004, kdy s týmem dokráčel pro bronzové umístění.
V lednu 2019 oznámil Petr Čech konec kariéry. Přesto zůstane v srdcích fotbalových fandů po celém světě obrovskou brankařskou legendou!