Povrch součásti může být různý

Záleží na něm

Každá součástka musí mít určité vlastnosti, kdy záleží na tom, k čemu má sloužit. My se dnes budeme zajímat především povrchem součásti, protože ten je mnohdy opravdu důležitý. Když máme nějakou stykovou plochu, jež je namáhaná na otáčení, tak musíme zvolit dostatečně hladký povrch, přičemž označujeme jej pomocí Ra. Každým procesem můžeme dosáhnout určitého povrchu, přičemž takovým soustružením se dá běžné docílit Ra 12,5. To však nemusíš stačit, a proto musíme zvolit třeba broušení, protože u něj dosahujeme s jemnými kotouči mnohem lepící výsledků.

jemný písek

Pokud chceme, aby byla součást opravdu hezká, tak ještě dále se využívá leštění. Cena výrobku s ním roste, ale na druhou stranu vzhled je opravdu hezký, což se mnohdy hodí. Kromě drsnosti a vzhledu jsou tu procesy ke zlepšení vlastností, kam řadíme například kuličkování. Možností je opravdu dost, takže nám zbývá vybrat tu správnou, aby se to vyplatilo i ekonomicky.

Pískování v boxu

Některé součástky mají dost složitý tvar, takže kdybychom je měli třeba renovovat tak, že je budeme brousit ručně, tak bychom se opravdu dost nadřeli. Proto je mnohem lepší využít metody tryskání. Zde se využívá síly stlačeného vzduchu, který nám tryská na povrch abrazivní materiál. Jedná se o drobné částečky, které nás snadno zbaví třeba rzi a staré barvy, takže materiál je hezky čistý. Vzhledem k tomu, že moderní stroje dosahují slušných parametrů, takže proces je dostatečně rychlý a není ani nijak zvlášť finančně náročný.

výbava pro tryskání

Jestliže nepotřebujete žádný profesionální stoj, tak se prodávají menší pískovací kabiny. Konkrétně tato váží necelých 50 kilo a můžeme ji zapojit do zásuvky na 230 voltů. Cenovka je stále v řádě tisíců, takže mnoha lidem, zato pískovací kabina bohatě postačí a splní svůj úkol. Můžeme zde požívat tlak nejvýš 8 barů, což je slušná hodnota. Jako abrazivum nám může stačit písek určité zrnitosti.