Zavede Facebook vlastní kryptoměnu?

David Marcus, bývalý šéf Facebook Messenger, tento týden oznámil, že bude vést výzkumnou blockchainovou skupinu, která bude přímo odpovědná technickému řediteli společnosti, Miku Schroepferovi. Marcus učinil toto oznámení v příspěvku na Facebooku v úterý 8. května, a to po spekulacích, že generální ředitel, Mark Zuckerberg, má zájem o vytvoření vlastní kryptoměny. Jen velmi málo podrobností však bylo poskytnuto o tom, jakou roli bude mít v projektu Marcus. „Po téměř čtyřech vysoce uspokojivých letech ve vedení Messengeru jsem se rozhodl, že je načase, abych přijal novou výzvu,“ řekl Marcus. „Sestavím malou skupinu, abych zjistil, jak nejlépe využívat technologii blockchainu právě na Facebooku, a to zcela od nuly.“
síť virtuální měny.png
Nadšenci vidí tuto technologii jako způsob, jak by Facebook mohl vyřešit mnohé ze svých nedávných problémů týkajících se soukromí uživatelů. Technologický gigant minulý měsíc přiznal, že byly zneužity osobní údaje až 87 milionů uživatelů. Integrací této technologie do svého obchodního modelu by údajně mohl Facebook takovýmto nedostatkům předejít. Ačkoliv existují i jiné, levnější a rychlejší alternativy pro ochranu soukromí uživatelů, blockchain umožňuje uživatelům kontrolovat jejich data nepřetržitě. Pro Facebook by tak mohl být zajímavým způsobem využití, vzhledem k nedávnému skandálu s firmou Cambridge Analytica.
blockchain kryptoměna.png
S více než 2 miliardami uživatelů po celém světě by tedy další úsilí blockchainové skupiny mohlo směřovat k vývoji vlastní kryptoměny Facebooku, který by tak následoval další technologické platformy, jako je například Telegram, v zavádění konkurenční měny pro Bitcoin. Zároveň by se tak mohly naplnit nedávné předpovědi bývalého poradce Bílého domu, Garyho Cohna, který očekává vznik globální kryptoměny. Předchozí spekulace o tom, jaké plány by mohl mít Facebook s vlastní kryptoměnou, se týkaly plateb uživatelům za vytváření a zveřejňování obsahu.